Giresun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
Giresun İl Sağlık Müdürlüğü
Giresun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Robotik Yürüme

Güncelleme Tarihi: 22/05/2018

ROBOTİK YÜRÜME REHABİLİTASYON CİHAZI:

       Robot yürüme rehabilitasyonu tedavisi; yürüme yeteneğini; inme, omurilik veya beyin yaralanması, ortopedik veya nörolojik bozukluklar sonucu kaybetmiş hastalarda, robotik bir cihaz yardımıyla felçli kısımlarının, özellikle bacakların yürüme hareketlerinin taklit edilmesi temeline dayanmaktadır.

       Yürüme robotu, yürüme yeteneğini kaybetmiş kişilerde normal yürümeyi ritmik bir biçimde ve çok tekrarla yaptırır. Buralardan kaynaklanan sinir sinyalleri omurilik ve beynin ilgili merkezlerine giderek yeniden aktive olmalarına, sinir iletimi için yeni bağlantıların oluşmasına ya da hasar görmüş bölgelerin etrafındaki sağlam bölgelerin yürümeyi gerçekleştirecek şekilde yeniden organize olması amacıyla kullanılan   ileri teknoloji ürünü bir cihazdır.

       Beyin ve omuriliğe uyarı göndermenin  yanı sıra bu tedavi yöntemi kasları güçlendirme ve dolaşımı düzenleme etkilerine ilaveten egzersizlerin ağırlık taşıyıcı özellikleri nedeniyle hareketsizliğe bağlı gelişmesi olası osteoporoz riskine karşı kemiklerin kuvvetlenmesine de  yardımcı olmaktadır..

robotik yürüme01.JPG

robotik yürüme02.JPG